Fale terahercowe

Fale terahercowe

Promieniowanie terahercowe jest specjalnym rodzajem światła, pomiędzy mikrofalami a podczerwienią. Promieniowanie podczerwone to fale o długości od 1μm do 100μm, poniżej tego znajduje się nie określony ściśle zakres fal o umownych graniach 30μm do 3mm nazywany falami milimetrowymi lub ze względu na odpowiadającą im częstotliwości rzędu 0,1THz do 10THz falami terahercowymi. Oznaczone kolorem niebieski na wykresie.

Konwencjonalne rozwiązania, aby zobaczyć zawartość bagażu lub przedmioty ukryte pod garderobą, wymagają prześwietlenia promieniami gamma. Niestety jest to promieniowanie jonizujące, którego oddziaływanie jest szkodliwie dla organizmów żywych. Znacząco ogranicza to zastosowanie promieniowania gamma.

Rozwiązaniem są w takich przypadkach jest technologia Terahercowa, oparta na obserwacji tego specjalnego rodzaju "światła" jakim są fale o częstotliwości poniżej podczerwieni. Ze względu na to iż jest to obserwacja, rozwiązanie to możemy nazwać "widzeniem terahercowym". W przypadku obserwacji organizmów żywych w odróżnieniu od prześwietlania promieniami gamma, nie jest konieczne oświetlanie organizmów żadnym specyficznym promieniowaniem ponieważ organizmy żywe są źródłem promieniowania fal Terahercowych. Dla organizmów żywych a w szczególności kontroli osób jest to więc całkowicie pasywna metoda obserwacji a promieniowanie Terahercowe jest niejonizujące.

Dzięki szczególnym własnością fal Terahercowych a w szczególności różnej przenikalności przez powietrze oraz materiały niezawierające wody takie, jak papier, drewno, cement, plastik, tkaniny, odbijanie przez przedmioty metalowe (np. broń i elementy wartościowe) , czy też zawierających wodę jak perfumy i inne płyny. Umożliwia to w zależności od scenariusza bezinwazyjne prześwietlanie osób, lub w przypadku oświetlenia przedmiotów promieniowaniem, sprawdzanie zawartości bagażu, podejrzanych przesyłek etc.

Poza zastosowaniem w rozwiązaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa obiektów kluczowych, promieniowanie to znajduje zastosowanie także w badaniach naukowych i medycynie w tym badaniach wirusów, DNA, czy diagnostyki nowotworów. W przemyśle promieniowanie to wykorzystywane jest do badania składu chemicznego np. leków, badania jakości układów scalonych lub połączeń mechanicznych.

W ofercie </ squareTec znajdują się rozwiązania oparte o widzenie terahercowe. Rozwiązanie Thruvision umożliwia bezinwazyjne skanowanie osób w czasie rzeczywistym, o dużej wydajności dyskretnie i z zastosowaniem odpowiedzialności społecznej. Jednocześnie jako uzupełnienie standardowych wykrywaczy metali, umożliwia wykrycie przenoszonych ukrytych pod garderobą płynów (materiały niebezpieczne, wartościowe perfumy), materiałów stałych takich jak dokumenty, pieniądze, urządzenia elektroniczne, narkotyki, leki. Dzięki braku konieczności stosowania promiennika oraz przenikalności przez tkaniny urządzenie można ukryć tak by nie wzbudzać dyskomfortu osób skanowanych w miejscach chronionych przy zachowaniu dyskrecji oraz wysokiej wydajności.

Zapraszamy do kontaktu, więcej o rozwiązaniu w ofercie </ squareTec pod adresem https://squaretec.com/pl/thruvision .

Zapraszamy także do zapoznania się audycją Radia Naukowego, wywiad z dr. inż Lukaszem Sterczewskim.